Jump to content
Sign in to follow this  
Dizz 88

Tournament Results for Final Round 19

Recommended Posts

Final Round 19 is the first Capcom Cup major tournament and RZR|Infiltration won. He also qualifies for Capcom Cup. The SFV tournament was extremely stacked, probably the biggest stacked tournament since EVO. SonicFox also made top 8, placing higher than Snake Eyez, Kazunoko, Momochi, ... (the list goes on and on). 

 

 

 

 

 

 

smalllogo_sf5.png
Street Fighter 5 — Results
1. RZR|Infiltration (Nash)
2. MCZ|Tokido (Ryu)
3. MCZ|Mago (Karin)
4. MJS|Haitani (Necalli)
5. Brenttiscool (Ken)
5. PH|Nando Tovar (R. Mika)
7. GC|Go1 (Chun-Li)
7. cR|SonicFox (F.A.N.G)

9. EG|Justin Wong (Karin)
9. FlashMetroid (Vega)
9. Liquid|NuckleDu (Nash)
9. GGP|Kazunoko (Cammy)
13. RB|Snake Eyez (Zangief)
13. PH|Crackfiend (Chun-Li)
13. Julio (Ken)
13. PG|Filipino Champ (Dhalsim)

17. Chris Tatarian (Ken)
17. Nacer (Ryu)
17. EG|K-Brad (Cammy)
17. Wolfkrone (Laura)
17. YOMI|Joel (Ryu)
17. EG|PR Balrog (Necalli)
17. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
17. Kenneth Pope (Necalli)

25. RZR|Fuudo (R. Mika)
25. YP|Filipinoman (Chun-Li)
25. NYChrisG (Cammy, Laura)
25. RayRay (Chun-Li)
25. El Cubano Loco (Vega)
25. /r/Kappa|Poongko (Cammy)
25. Reiketsu (Vega)
25. TA|Marvisto (Ryu)

33. RB|Bonchan (Ryu)
33. CoinUp|Ludovic (Chun-Li)
33. Chris Hu NYC (Karin)
33. MC|XSK Samurai (Ryu)
33. LI Joe (Nash)
33. Graham Wolfe (Chun-Li)
33. Rylander (Dhalsim)
33. PH|LPN (Birdie, Nash)
33. WFX|801 Strider (Cammy)
33. DOT|Danke (Vega)
33. PandaTV|Dakou (Karin)
33. F3|NinjaCW (R. Mika)
33. Qanba|Xiao Hai (Ryu)
33. RZR|Xian (F.A.N.G)
33. EG|Momochi (Chun-Li)
33. UA|Jan (Birdie)

49. SweetDaddyGoodlo (F.A.N.G)
49. F3|Alucard (Necalli)
49. SR Red (Nash)
49. YOMI|Dieminion (Nash)
49. TS|NerdJosh (Rashid)
49. UA|Brandon Alexander (Ryu)
49. Ghodere (Zangief)
49. OMG Itz Andre (R. Mika)
49. SL|Burnout
49. YOMI|Cardell (Birdie)
49. VGP|Chaotix (Karin)
49. Gol Boi Toi (M. Bison)
49. TSC|IFC Yipes (Necalli)
49. Damdai (Ryu)
49. LU|Alex Valle (Ryu, Rashid)
49. DBJoseph (Karin)

View battle log
smalllogo_tekken7.png
Tekken 7 — Results
1. Saint (Shaheen)
2. Sodam (Xiaoyu) 
3. ATL|HOA (JACK-7, Dragunov)
4. ITS|Princess Ling (Xiaoyu)
5. Renoface (Lucky Chloe, Claudio, Law)
5. KIT|Shinblade (Steve)
7. oNI-Jin (Kazuya)
7. N8nmonster (Lucky Chloe)

View battle log
smalllogo_ttt2.png
Tekken Tag Tournament 2 — Results
1. ATL|SpeedKicks (Jin, Hwoarang)
2. El Negro Piripicho (Jinpachi, Wang | Raven, Kunimitsu | Others)
3. ATL|HOA (JACK-6, P-JACK | Eddy, JACK-6)
4. Saint (Ganryu, Bob)
5. ITS|PrincessLing (Xiaoyu, Lei)
5. BFGC|Maknificent (Lars, Feng | Eddy, JACK-6)
7. ITS|JustFrameJames (Marshall Law, Yoshimitsu)
7. ITS|BMNS-13 (Hwoarang, Baek)

9. NG|Obscure (Alisa, Wang)
9. ITS|Crowder (Jaycee, Lee)
9. Sodam (Xiaoyu, Lars | Xiaoyu, Miharu)
9. Mateo
13. ITS|CuddleCore (Alisa, Xiaoyu)
13. BrawlPro (Lars, Armor King)
13. KoDee
13. Glaze

17. YOMI|BigBoi
17. Fuko
17. KIT|Lil Majin
17. ITS|Drum-EFX (JACK-6, Asuka)
17. Shadow20z
17. WayGamble
17. StillElectric (Devil Jin, Kazuya)
17. Liquid

25. Rick the Ruler
25. Blacklist Grand
25. OBS|The Game
25. ITS|CuteTricks
25. LJR (Roger Jr., Jaycee)
25. Alexis Hightop
25. Panchon
25. TFA|JodyTheGreat

View battle log
smalllogo_mkx.png
Mortal Kombat X — Results
1. cR|SonicFox (Erron Black - Gunslinger, Others)
2. cR|Dragon (Alien - Tarkatan, Tanya - Kobu Jutsu)
3. Lord Pnut (Kotal Kahn - War God)
4. YOMI|Slayer (Kung Jin - Shaolin, Kung Lao - Tempest)
5. YOMI|Michaelangelo (Quan Chi - Summoner, Johnny Cage - A-List)
5. YOMI|DJT (Kung Jin - Shaolin)
7. Coosco (Sonya Blade - Covert Ops)
7. VGP|Ominous (Jax - Wrestler, Jax - Heavy Weapons)

View battle log
smalllogo_umvc3.png
Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results
1. EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma | Vergil, Storm, Akuma)
2. NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil)
3. StaticAlpha (C. Viper, Dr. Doom, Strider)
4. NB|DualKevin (Deadpool, Dante, Hawkeye)
5. RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel)
5. PZPoy (Zero, Dr. Doom, Phoenix)
7. Flux (Zero, Vergil, Dante)
7. UA|Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar)

View battle log
smalllogo_doa5lr.png
Dead or Alive 5: Last Round — Results
1. RIG|Kwiggle (Phase 4, Rachel)
2. CrazySteady (Leifang, Sarah, Tina, Jacky, Eliot)
3. UGS|HajinShinobi (Ayane)
4. cR|SonicFox (Marie Rose, Christie)
5. Nykko (Leifang)
5. Hoodless TK (Rig)
7. DrowningMan (Jann Lee)
7. ElectrifiedMann (Helena, Pai Chan)

View battle log
smalllogo_ggxrd.png
Guilty Gear Xrd SIGN — Results
1. Dogura (Sin)
2. GGP|Kazunoko (Sol) 
3. BT|MarlinPie (Zato-1)
4. PAG|LostSoul (Elphelt)
5. Doren2k (Elphelt, Sol)
5. NT|DavidCue (Zato-1)
7. TSB|Mynus (I-No)
7. Dekline (Sin)

9. D-Link|LordKnight (Millia)
9. Dot Nova (Potemkin)
9. KIT|Lil Majin (Chipp)
9. PotentShell (Bedman)
13. FF|ElvenShadow (Faust)
13. TheArm (Ramlethal)
13. HNH|KizzieKay (Sin)
13. NikoMaki (Zato-1)

View battle log
smalllogo_ssbwiiu.png
Super Smash Bros. Wii U — Results
1. ANTi (Zero Suit Samus, Sheik, Mario)
2. Scatt (Mega Man, Cloud)
3. SWS|Fatality (Captain Falcon)
4. LordMix (Bowser)
5. ONI|Day (Lucario)
5. Wrath (Sonic)
7. Rango (Ike)
7. Player-1 (Diddy Kong)

View battle log
smalllogo_pokken.png
Pokkén Tournament — Results
1. GC|Go1 (Suicune)
2. KOA|TheAppleBOOM (Pikachu)
3. NG|Obscure (Suicune, Pikachu)
4. EG|Justin Wong (Weavile)
5. 482|MastaStef (Sceptile, Pikachu Libre)
5. 482|Doza (Pikachu)
7. SHG|Dobo-Kun (Pikachu Libre)
7. 482|PremiumTax (Gengar)

View battle log
smalllogo_ssbm.png
Super Smash Bros. Melee — Results
1. CT|The Moon (Marth)
2. Twitch (Fox, Yoshi)
3. SS|FlaminRoy (Fox)
4. NT|DavidCue (Falco)
5. Articanus (Marth)
5. Moe|Upke (Zelda, Fox, Marth)
7. Chaddd (Fox, Ganondorf)
7. SS|Fullmetal (Marth)

View battle log
smalllogo_usf4.png
Ultra Street Fighter 4 — Results
1. Liquid|NuckleDu (Guile)
2. Qanba|Xiao Hai (Evil Ryu)
3. RZR|Xian (Gen)
4. Brenttiscool (Rufus)
5. ESPR|Mono (M. Bison)
5. Wolfkrone (C. Viper)
7. EH|Velociraptor (Gouken)
7. LU|Alex Valle (Ryu)

9. PAG|Glitch (Rufus)
9. Keno (Balrog)
9. DaFeetLee (Cammy)
9. DerrickLegend (Juri)
13. PandaTV|Dark Jiewa (Ken)
13. NB|Squall (Abel)
13. Pokchop (Abel)
13. Neon Verte (Rose)

View battle log
smalllogo_killerinstinct.png
Killer Instinct — Results
1. F3|Sleep (Aria, Kan-Ra, Glacius)
2. PAG|PinkDiamond (Maya)
3. UA|Bass (Spinal, Cinder)
4. BH|Thompxson (Jago)
5. YOMI|JagoBlake (Jago)
5. UL|ZeroMayCry (Aria)
7. Hatake Osawa/> 7. Detroid Deion (Cinder)

View battle log
smalllogo_sf3.png
Street Fighter 3: 3rd Strike — Results
1. NYChrisG (Yang)
2. Frantastic (Yun)
3. FaceNC (Chun-Li)
4. CajunStrike (Makoto)
5. KnuckleDust (Makoto)
5. Omega Urien (Urien)
7. Troy (Yun)
7. Eugene (Ibuki)
 
smalllogo_ssf2t.png
Super Street Fighter 2: Turbo — Results
1. Damdai (O. Ryu)
2. EMP|Hiro (Vega, Chun-Li, M. Bison)
3. Comeback (E. Honda, Balrog)
4. Cosmic Ape (M. Bison)
 
smalllogo_sfa2.png
Street Fighter Alpha 2 — Results
1. BAS (Akuma)
2. John Gordon (Rose, Ken)
3. LU|Alex Valle (Ryu, Zangief)
4. EMP|Hiro (Chun-Li)
 
smalllogo_cvs2.png
Capcom vs. SNK 2 — Results
1. BAS
2. Baltimore Chun
3. Dash
4. Peter

 

Source: Eventhubs.com

 

@@Komatose @ @@EMPEROR_WC Can one of you guys fix this? Not sure what I'm doing wrong.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×